Browse our catalog of 11 extensively validated Activin Receptor Type IIA antibodies suitable for Western Blotting, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry, ELISA and Flow Cytometry. Our product range includes monoclonal, polyclonal and recombinant Activin Receptor Type IIA antibodies reactive with human, mouse and rat samples. These antibodies are available in carrier free formats, unconjugated or directly conjugated to Biotin. Some antibodies have also been knockout (KO) validated to confirm their specificity to Activin Receptor Type IIA. Note: A trial size antibody is available.
Synonyms: Activin receptor type-2A, ACTR-IIA, ACTRIIA, ACVR2 and ACVR2A
Anti-ACVR2A Antibody [ARC1220] (A329094) | |
100µl/$515 | |
| Description: | Rabbit monoclonal [ARC1220] antibody to ACVR2A. |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACVR2A Antibody (A42474) | |
50µl - 100µl/$415 – $595 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to ACVR2A |
| Applications: | WB, ICC/IF, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACVR2A Antibody (A47682) | |
100µl/$430 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to ACVR2A |
| Applications: | ELISA, WB, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACTR-IIA Antibody (A96348) | |
10µg - 100µg/$200 – $505 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to ACTR-IIA. |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACTR-IIA Antibody (A30213) | |
50µl - 100µl/$460 – $675 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to ACTR-IIA |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACVR2A Antibody [Ab-14E1] Biosimilar - BSA and Azide free (A340773) | |
100µg - 1mg/$455 – $1,380 | |
| Description: | Recombinant humanantibody to ACVR2A for use as a research grade Ab-14E1 biosimilar. |
| Applications: | ELISA, Flow Cytometry, Functional Studies, in vivo Research |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACTR-IIA (H59) Antibody (A27082) | |
50µl - 100µl/$415 – $560 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to ACTR-IIA (H59) |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACVR2A Antibody [KER-5] Biosimilar - BSA and Azide free (A340668) | |
100µg - 1mg/$455 – $1,380 | |
| Description: | Recombinantmonoclonal antibody to ACVR2A for use as a research grade KER-050 biosimilar. |
| Applications: | ELISA, Functional Studies, in vivo Research |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Elritercept Biosimilar - Anti-ACVR2A Antibody - BSA and Azide free (A340507) | |
100µg - 1mg/$500 – $1,565 | |
| Description: | Recombinant human monoclonal antibody to ACVR2A for use as a research grade Elritercept biosimilar. |
| Applications: | ELISA, Functional Studies, in vivo Research |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-ACVR2A Antibody [15D6] (Biotin) (A333315) | |
100µg - 500µg/$1,290 – $3,855 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [15D6] antibody to ACVR2A (Biotin). |
| Applications: | Flow Cytometry |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Biotin |
Anti-ACVR2A Antibody [15D6] (A333314) | |
100µg - 500µg/$860 – $2,585 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [15D6] antibody to ACVR2A. |
| Applications: | Flow Cytometry |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Showing 1-11 of 11 products