Browse our catalog of 23 extensively validated p16 INK4a antibodies suitable for Western Blotting, Immunohistochemistry, Immunocytochemistry, ELISA and Flow Cytometry. Our product range includes monoclonal, polyclonal and recombinant p16 INK4a antibodies reactive with human, mouse and rat samples. Some antibodies have also been knockout (KO) validated to confirm their specificity to p16 INK4a.
Synonyms: CDK4I, CDKN2, CDKN2A, Cyclin-dependent kinase 4 inhibitor A, Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A, MTS-1, MTS1, Multiple tumor suppressor 1, p16-INK4, p16-INK4a and p16INK4A
Anti-p16 INK4a Antibody (A29698) | |
50µl - 100µl/$460 – $675 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to p16 INK4a |
| Applications: | WB, IHC, IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/7081R] (A277955) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [CDKN2A/7081R] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4A Antibody (A329698) | |
100µl/$375 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to p16 INK4A. |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a (A20) Antibody (A25292) | |
50µl - 100µl/$415 – $560 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to p16 INK4a (A20) |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/7081R] - BSA and Azide free (A278543) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [CDKN2A/7081R] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [rCDKN2A/4845] (A277878) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant mouse monoclonal [rCDKN2A/4845] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [RM409] (A121445) | |
100µl/$525 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [RM409] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/4844R] - BSA and Azide free (A278542) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [CDKN2A/4844R] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [rCDKN2A/4845] - BSA and Azide free (A278466) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant mouse monoclonal [rCDKN2A/4845] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/4844R] (A277954) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [CDKN2A/4844R] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/4499] (A248106) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Mouse monoclonal [CDKN2A/4499] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/4499] - BSA and Azide free (A251289) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Mouse monoclonal [CDKN2A/4499] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16-INK4a (Phospho-Ser152) Antibody (A50378) | |
50µl - 100µl/$290 – $430 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to p16-INK4a (Phospho-Ser152) |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/3830] - BSA and Azide free (A251288) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Mouse monoclonal [CDKN2A/3830] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [25GB2100] (A347796) | |
100µl/$640 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [25GB2100] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [24GB4345] (A347792) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [24GB4345] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [CDKN2A/3830] (A248105) | |
100µg/$580 | |
| Description: | Mouse monoclonal [CDKN2A/3830] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | IHC-P |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [25GB3415] (A347797) | |
100µl/$640 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [25GB3415] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [24GB5865] (A347793) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Mouse monoclonal [24GB5865] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [24GB4340] (A347794) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [24GB4340] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16INK4a Antibody [ARC51033] (A329699) | |
100µl/$410 | |
| Description: | Rabbit monoclonal [ARC51033] antibody to p16INK4a. |
| Applications: | WB, ELISA |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [25GB3420] (A347795) | |
100µl/$640 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [25GB3420] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-p16 INK4a Antibody [23GB1830] (A347791) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [23GB1830] antibody to p16 INK4a. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Showing 1-23 of 23 products