Browse our catalog of 16 extensively validated SMC1A antibodies suitable for Western Blotting (WB), Immunohistochemistry (IHC), Immunocytochemistry/Immunofluorescence (ICC/IF), ELISA, Flow Cytometry and Immunoprecipitation (IP). Our product range includes monoclonal, polyclonal and recombinant SMC1A antibodies reactive with human, mouse and rat samples. Many antibodies are also available in trial sizes.
Synonyms: DXS423E, KIAA0178, SB1.8, SMC protein 1A, SMC-1-alpha, SMC-1A, SMC1, SMC1L1 and Structural maintenance of chromosomes protein 1A
Anti-SMC1A (phospho Ser966) Antibody (A295220) | |
100µl/$555 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1A (phospho Ser966). |
| Applications: | WB, IP, IHC, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (phospho Ser957) Antibody (A10885) | |
100µl/$515 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1A (phospho Ser957). |
| Applications: | WB, IHC, IP |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (phospho Ser957) Antibody [ARC1606] (A306127) | |
100µl/$515 | |
| Description: | Rabbit monoclonal [ARC1606] antibody to SMC1A (phospho Ser957). |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody (A295225) | |
100µl/$465 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1A. |
| Applications: | WB, IP, IHC |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (N-term) Antibody (A35696) | |
100µl/$430 | |
| Description: | Mouse monoclonal antibody to SMC1A (N-term) |
| Applications: | WB, IHC, Flow Cytometry |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1 (phospho Ser966) Antibody (A94407) | |
10µg - 100µg/$200 – $505 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1 (phospho Ser966). |
| Applications: | WB, IHC, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1 Antibody (A97910) | |
10µg - 100µg/$200 – $505 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1. |
| Applications: | WB, IHC, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody [ARC1095] (A308993) | |
100µl/$515 | |
| Description: | Rabbit monoclonal [ARC1095] antibody to SMC1A. |
| Applications: | WB, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (N-terminus) Antibody (A32440) | |
50µl - 100µl/$460 – $675 | |
| Description: | Mouse monoclonal antibody to SMC1A (N-terminus) |
| Applications: | WB, IHC, FC |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1 (phospho Ser957) Antibody (A94014) | |
10µg - 100µg/$200 – $505 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1 (phospho Ser957). |
| Applications: | WB, IHC, ELISA |
| Reactivity: | Human, Mouse |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody [24GB2075] (A348417) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [24GB2075] antibody to SMC1A. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody [25GB2670] (A348416) | |
100µl/$640 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [25GB2670] antibody to SMC1A. |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody (A15481) | |
100µl/$375 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1A. |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A Antibody (A37499) | |
100µl/$645 | |
| Description: | Rabbit polyclonal antibody to SMC1A |
| Applications: | WB, IHC |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (C-term) Antibody (A44199) | |
100µl/$430 | |
| Description: | Mouse monoclonal antibody to SMC1A (C-term) |
| Applications: | WB |
| Reactivity: | Human, Mouse, Rat |
| Conjugate: | Unconjugated |
Anti-SMC1A (phospho Ser957) Antibody [24GB2050] (A348415) | |
100µl/$450 | |
| Description: | Recombinant rabbit monoclonal [24GB2050] antibody to SMC1A (phospho Ser957). |
| Applications: | WB, Flow Cytometry, ICC/IF |
| Reactivity: | Human |
| Conjugate: | Unconjugated |
Showing 1-16 of 16 products